GROVE GEAR EL8320503.19 EL-H832-20-H_-19 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,358.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 19 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Max. Input Hp | 5 9/50 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Hp | 4 67/125 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 87 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3267 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- GROVE GEAR EL8320098.00 EL-B832-7.5-L Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
- MAIN FILTER INC. MF0508576 913999 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 16.85 Inch Height
- MERSEN FERRAZ A4J25 Fuse, Fast Acting, 600V, 25A, Class J, 1 Pole
- TITAN FASTENERS AVH139711616
- SPEC C09700801250M Compression Spring, 33.9 lbs/In Stiffness Rate, 22.53 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 90954 Cutting End Mill, 11 x  11 x  25 x  70 Mm Size, 4 Flute, Single End
- GATES 733221305 Hose Coupling, 3.13 Inch Length
- ABILITY ONE 8105-01-534-7341 Rodent Repellent Liner 45 Gallon Clear
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Display/Cove Lighting
- Reusable Ear Plugs
- Wired Intercom Accessories
- Vacuum Pressure Switches
- Lightsticks
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Double Bib Maintenance Free Hoods
- OIL SAFE Color Coded Steel Tubes
- IRONCLAD Wrenchworx Oil Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- APPROVED VENDOR Multi-Prong Tool Holder
- KEY-BAK Bolt Snap Key Holder
- SMC VALVES Repair Kit
- TRANE Motors
- 3M 363 High Temperature Aluminum Foil/Glass Cloth Tapes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320503.19 EL-H832-20-H_-19 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.188 Inch O.D, Aluminum
€2,358.50 /unit




