EATON EMR-3000-2A0FA1 Motor Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 4 Inputs, 4 Outputs, Digital Input, Analog Output
Get it by Thursday, Apr 9
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relay |
| Analog Inputs | 0 |
| Analog Outputs | 1 |
| Application | Motor |
| Digital Inputs | 4 |
| Digital Outputs | 4 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Height | 8.62" |
| I/o Options | URTD Interface IRIG-B |
| Length | 8.06" |
| Modbus / Dnp3 Rtu | Over Fiber Optic ST |
| Mounting Type | Projection |
| Phase Amps | 5A, 1A |
| Sensing Inputs | Current Protection and Metering |
| Type | Motor Relay |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 6.82" |
| Zone Selective Interlocking | 0 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.62 |
| Ship height (cm) | 21.89 |
| Ship length (cm) | 20.47 |
| Ship width (cm) | 17.32 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Height | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|
| EMR-3000-2A0BA0 | 8.62" | Motor Relay | €13,089.06 | |
| EMR-3000-2A0BA1 | 8.62" | Motor Relay | €12,806.01 | |
| EMR-3000-2A0BB0 | 8.62" | Motor Relay | - | RFQ
|
| EMR-3000-2A0BB1 | 8.62" | Motor Relay | - | RFQ
|
| EMR-3000-2A0CA0 | 8.62" | Motor Relay | €13,891.94 | |
| EMR-3000-2A0CA1 | 8.62" | Motor Relay | €15,009.35 | |
| EMR-3000-2A0EB1 | 8.62" | Motor Relay | - | RFQ
|
Explore Products
- EATON 02-165741 Flow Control Valve Fdc3-20-16T-66
- SLOAN 3912658 Manual Flushometer
- MERSEN FERRAZ AJT2N Time Delay Fuse, 600VAC, 2A, Class J
- WINSMITH E35MDNS2100FGC Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- HAYWARD GG225X50 Gauge Guard, Repair
- GROVE GEAR S8673165.00 Reducer
- TB WOODS 4L440R V-Belt, 44 Inch Belt Width
- GRAINGER FS-200SS FBK 36.00 Strut Channel - Slotted, Steel, Painted, 12 ga Gauge, 3 ft Overall Length, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Battery Accessories
- Tool and Appliance Tester Accessories
- Packaged Terminal Air Conditioners PTAC
- Lighting Control System Sensors
- Fuel Cylinders
- KANT-TWIST Lever Clamps with Weaver Grip, Orange
- ML KISHIGO High Visibility Vests, Orange
- MUELLER INDUSTRIES 251 Iron Body Y Strainers
- OK INDUSTRIES Battery Wire Wrapping & Unwrapping Kits
- CHAPIN Replacement Wand
- EATON E53 Series Capacitive Proximity Sensors
- FLOWLINE Echosonic II LU Series Ultrasonic Liquid Level Sensors
- ZURN ZEMS6000AV-IS-W1 AquaVantage Exposed Flush Valves
- HUB CITY 2105 Series PowerCubeX Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EMR-3000-2A0FA1 Motor Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 4 Inputs, 4 Outputs, Digital Input, Analog Output
