EATON EGS3100FFZ3 Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 100A, 3-Pole, 600Y/347 Vac, 50/60 Hz
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 100A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Height | 5 1/2" |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480V AC, 85 kAIC at 240V AC, 22 kAIC at 600Y/347V AC |
| Length | 2.99" |
| Mfr. Series | Series G |
| Notes | Reference Catalog # 3TA150EF For Optional Line And Load Terminals |
| Number Of Poles | 3 |
| Terminals | Optional Load Side |
| Trip Type | Fixed Thermal, Fixed Magnetic |
| Voltage | 347/600V AC |
| Width | 3" |