EATON EGS3100FFGH31 Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 3-Pole, Line And Load, 100A, 600Y/347VAC, 50/60 Hz
Item: BH9CEAModel: EGS3100FFGH31
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Features Side Label
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 22 kAIC at 600Y/347V AC, 85 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Notes Specially Labeled Breaker Includeds Additional 3/8 In Additional Square Label
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 3"