EATON EGS2100FFB Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, Fixed Magnetic Trip, 2-Pole, 100A, 600Y/347 Vac
Item: BH9CABModel: EGS2100FFB
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 85 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC, 22 kAIC at 600Y/347V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 2
Terminals Bolt On
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 2"