EATON EGH3125FFGA1 Molded Case Circuit Breaker, Fixed Thermal And Magnetic Trip, 3-Pole, 125A, 600Y/347 Vac
Item: BH9BFEModel: EGH3125FFGA1
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 125A
Auxiliary Switch 1A-1B With Right Pigtail
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 3"
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600Y/347V AC, 100 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 3"