MICRO 100 CRE-250-075 Carbide End Mill Diameter 0.060 In | AA7PHR 16G056
Item: AA7PHRModel: CRE-250-075Cross Ref: 16G056
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item End Mill
Corner Radius 0.075"
Cutter Dia. 0.06"
End Mill Style Corner Rounding
End Type Double End
Finish Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
List Number CRE
Material Carbide
Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Ferrous Material
Max. Lead In Length 0.005"
Milling Dia. 0.0600"
No. Of Flutes 3
Overall Length 2 1/2"
Pilot Dia. 0.06"
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Radius 0.075"