EATON EGB4110FFGV Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 4-Pole, 110A, 600Y/347 Vac, Line And Load
Item: BJ4CCRModel: EGB4110FFGV
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 110A
Calibration 50A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5"
Interrupt Rating 25 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 480V AC
Length 6 1/2"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 5"