EATON EGB3125FFGH31 Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 3-Pole, 125A, 600Y/347VAC, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BJ4CAHModel: EGB3125FFGH31
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 125A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Features Side Label
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 3"
Interrupt Rating 18 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Notes Specially Labeled Breaker Includeds Additional 3/8 In Additional Square Label
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 3"