EATON EGB3100AFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, Complete Breaker | BJ4BZN
EATON EGB3100AFG Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 100A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BJ4BZNModel: EGB3100AFG
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 18 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 240V AC
Length 3"
Mfr. Series Series G
Notes Not Ul Listed
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Adjustable Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 2.7"