EATON EGB3030FFGV Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 3-Pole, 30A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
30A
Get it by Thursday, Apr 9
€1,382.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 30A |
| Calibration | 50A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Height | 5 1/2" |
| Length | 2.99" |
| Mfr. Series | Series G |
| Number Of Poles | 3 |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Fixed Thermal, Fixed Magnetic |
| Voltage | 347/600V AC |
| Width | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship height (cm) | 13.97 |
| Ship length (cm) | 7.59 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Circuit Breaker Type | Voltage | Frame Size | Ac Voltage Rating | Phase | Phase Connection | Min. Wire Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EGB3080FFG | 3 | EG | 347/600V AC | - | - | - | - | - | €1,583.89 | |
![]() |
EGB3090FFG | 3 | - | 347/600V AC | - | - | - | - | - | €1,344.58 | |
![]() |
EGB3100FFG | 3 | - | 347/600V AC | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
EGB3110FFG | 3 | EG | 347/600V AC | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
EGC3125FFG | 3 | EG | 347/600V AC | - | - | - | - | - | €2,344.76 | |
![]() |
EGH3015FFG | 3 | Standard | 347/600V AC | 125A, EG | 347/600V AC | Three | ABC | 14 AWG | €1,432.78 | |
![]() |
EGH3020FFG | 3 | - | 347/600V AC | 125A, EG | 347/600V AC | Three | ABC | 14 AWG | €1,432.78 |
Explore Products
- REGAL 018835RS Spiral Point Tap, M6 x 1 Size, rograin Carbide D5 Limit, 2 Flutes, Plug
- TEADIT CGR1085.018.012.150 Ring Cut Gasket, NA1085, 1/8 Inch Thickness, 1/2 Inch Size, 150# Class
- OSG 31400908 Screw Thread Insert STI Tap, 5/16 Inch - 18 Thread Size, 61/64 Inch Thread Lg, TiCN, Plug
- BALDWIN FILTERS PF823-E Fuel Filter Element
- SMC VALVES KV2TF11-35 Branch Tee, 3/8 Inch Size
- APPLETON ELECTRIC LLEDCPL
- USA SEALING BULK-CR-GG10-53 Rod Stock, 40, 000 psi Tensile Strength
Explore More
- KEYSHAFT
- Bolt Cutters
- Boltless Shelving
- Safety and Lockout Tags
- Hydraulic Lift Kits
- Underground Utility Locator Accessories
- DESTACO 371-R Series Pull Action Latch Clamps
- DESTACO 5310 Series Horizontal Hold Down Clamps
- JOHN GUEST Tube to Hose Elbows, Acetal Gray
- SHIMPO Force Gauge Lcd Aluminium
- SPEAKMAN Echo Series
- CARLISLE FOODSERVICE PRODUCTS Glasteel(TM) Trays
- SALSBURY INDUSTRIES Horizontal MailBoxes
- CONDOR Leather Gloves, Standard, Straight Thumb, Beige
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EGB3030FFGV Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 3-Pole, 30A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
€1,382.57 /unit




