EATON EGB2100FFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 2-Pole, 100A, 600Y/347VAC, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BJ4BUJModel: EGB2100FFG
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 18 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 2
Voltage 347/600V AC
Width 2"