EATON EDR-3000-2A0EA1 Distribution Relay, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, 4 Inputs, 4 Outputs
Item: BJ4AUUModel: EDR-3000-2A0EA1
In Stock
Get it by Monday, May 25
Base Relay EDR-3000
Communications Profibus-DP over D-SUB / RS485
Current Sensing Inputs 1
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.62"
Length 7.49"
Mounting Type Projection
Number Of Inputs 4
Number Of Outputs 4
Phase Amps 5A, 1A
Power Consumption 40-250V AC/19-300V DC
Power Supply Range 19-300V DC/40-250V AC
Profibus-dp Over D-Sub/RS-485
Sensing Inputs Current Protection and Metering
Terminals Removable
Type Distribution Relay
Voltage Sensing Inputs 0
Width 6.82"