EATON E2M3800MPW E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, M-Frame, E2M | BJ2UCT
EATON E2M3800MPW Molded Case Circuit Breaker, M-Frame, Type E2M, 2500-5000A, 3-Pole, 800A, 250 Vdc
Item: BJ2UCTModel: E2M3800MPW
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 800A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2M
Class Mining
Frame M
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC, 22 kAIC at 250V DC, 25 kAIC at 600V AC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Type Interchangeable Magnetic Only
Type Specialty Complete
Voltage 250V DC