EATON E2M3600WU66 Molded Case Circuit Breaker, Mdl-Frame, 1500-3000A, 3-Pole, 600A, 250 Vdc
Item: BJ2UCHModel: E2M3600WU66
In Stock
Amperage Rating
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2M
Class Mining
Frame Mdl
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 22 kAIC at 250V DC, 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 8 1/4"
Number Of Poles 3
Trip Rating 1500-3000A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 120V AC
Voltage 250V DC