EATON E2M3800MWW E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, M-Frame, E2M | BJ2UCM
EATON E2M3800MWW Molded Case Circuit Breaker, M-Frame, Type E2M, 3000-6000A, 3-Pole, 800A, 250 Vdc
Item: BJ2UCMModel: E2M3800MWW
In Stock
Amperage Rating
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 800A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2M
Class Mining
Frame M
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 22 kAIC at 250V DC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Type Interchangeable Magnetic Only
Type Specialty Complete
Voltage 250V DC