EATON E2KE3100WU66 E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, E2Ke | BJ2TLK
EATON E2KE3100WU66 Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, Type E2Ke, 50-800A, 3-Pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2TLKModel: E2KE3100WU66
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2KE
Class Mining
Frame K
Height 10.13"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC, 10 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC
Length 4.31"
Number Of Poles 3
Trip Rating 50-800A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 120V AC
Voltage 600V AC/250V DC