EATON E2J3225WU17 Molded Case Circuit Breaker, J-Frame, Type E2J, 1125-2250A, 3-Pole, 225A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2TDQModel: E2J3225WU17
In Stock
Amperage Rating
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Frame J
Height 4.13"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC, 10 kAIC at 250V DC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Rating 1125-2250A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"