EATON E2F015EMU62 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type E2F, 35 Kaic At 480 Vac, 45-150A, 3-Pole, 15A
Item: BJ2RWKModel: E2F015EMU62
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 15A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Class Mining
Frame F
Height 6"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 250V DC, 18 kAIC at 600V AC, 25 kAIC at 480V AC
Length 3.38"
Number Of Poles 3
Trip Rating 45-150A
Trip Type Non-interchangeable Magnetic Only
Type Specialty Sealed
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"