EATON E2F100KMU14 E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, E2F | BJ2RXP
EATON E2F100KMU14 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type E2F, 150-500A, 3-Pole, 100A, 250 Vdc, 600 Vac
Item: BJ2RXPModel: E2F100KMU14
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Frame F
Height 6"
Interrupt Rating 10 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC, 25 kAIC at 480V AC
Length 3.38"
Type Specialty Sealed
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"