EATON DCG2102UXM Heavy Duty Dc Disconnect, 60A, Nema 4X, Grade 316 Stainless Steel, Non-Fusible, Grounded | BJ2ETH
EATON DCG2102UXM Heavy Duty Grounded System Solar DC Disconnect, 1000 VDC, 60A, 2P
Item: BJ2ETHModel: DCG2102UXM
Application Solar
Current Rating 60A
Enclosure Material Stainless Steel
Height 19 2/25"
Length 10.22"
Main Lug Wire Size #14 AWG to #2 AWG
Nema Enclosure Rating Nema 4X
Number Of Circuits 2
Type DC Disconnect/grounded System
Voltage Rating 1000V DC