EATON DCG1102UWM Heavy Duty Dc Disconnect, For Grounded Pv Systems, 60A, Nema 4X, Grade 304 Stainless Steel | BJ2EQA
EATON DCG1102UWM Non-Fusible Solar DC Disconnect Switch, 1000 VDC, 60 A
Item: BJ2EQAModel: DCG1102UWM
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Disconnect
Application Solar
Current Rating 60A
Enclosure Material Stainless Steel
Height 14.14"
Length 10.22"
Main Lug Wire Size #14 AWG to #2 AWG
Nema Enclosure Rating Nema 4X
Number Of Circuits 1
Product Name Eaton Heavy Duty DC Disconnect
Protection Type Non-Fusible
Series Series DC Photovoltaic Applications
Special Features For Grounded Pv Systems
Switch Type Heavy Duty DC Photovoltaic Systems
Type DC Disconnect/grounded System
Voltage Rating 1000V DC