EATON CSR2225N Type Csr St And ard Circuit Breaker, St And ard Circuit Breaker, 225 A, 25 Kaic | AG8MRC
EATON CSR2225N Standard Circuit Breaker, Type Csr, 225 A, 25 Kaic, 2-Pole, 120/240 V, 1-Phase
Item: AG8MRCModel: CSR2225N
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type CSR
For Use With For Use In Type ECC Unit Enclosures
Height 3.1"
Interrupt Rating 25 kAIC
Main Circuit Breaker CH
Number Of Poles 2
Type Standard Circuit Breaker
Voltage 120/240V
Voltage Type AC
Width 2"
Wire Size #2 AWG to 300 kcmil