EATON CH24L3125C Ch Main Lug Loadcenter, St And ard, Main Lug Only, 125 A, C, Copper, Nema 1, Metallic, Top/Bottom | BJ8HVK
EATON CH24L3125C Lug Loadcenter, 208Y/120 VAC, 240 VAC, 125A, 24P, 35 kA Interrupt
Item: BJ8HVKModel: CH24L3125C
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 125A
Bus Material Copper
Enclosure Material Metallic
Feed Type Top/Bottom
Height 5.19"
Interrupt Rating 35 kAIC
Length 21"
Notes Furnished With Hub Closure Plates.
Number Of Circuits 24
Number Of Spaces 24
Number Of Wires 4
Special Features Standard
Type Main Lug Only
Width 14.31"
Wire Size #1 AWG to 4/0 AWG