EATON C65DRJ2501T Definite Purpose Contactor, Quick, 50A, 24 Vdc, Open With Din Rail Mounting Adapter | BJ8DPN
EATON C65DRJ2501T Definite Purpose Contactor, 50A, Quick Connection, 24 Vdc, 2-Pole, 65A, Reversing
Item: BJ8DPNModel: C65DRJ2501T
Amps Range 15-50A
Amps Rating 50A
Coil Voltage 24V DC
Connection Quick
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Inductive Full Load 50A
Length 3.35"
Product Width 5"
Resistive Load 65A