EATON C25DNF325T461 Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 24 Vac, 50/60 Hz, Open With Metal Mounting Plate | BJ7ZLH
EATON C25DNF325T461 Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 24 Vac, 50/60 Hz, 3-Pole, 35A, Non-Reversing
Item: BJ7ZLHModel: C25DNF325T461
In Stock
Get it by Friday, May 22
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Auxiliary Contacts Quick Connect
Coil Voltage 24V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Fuse Block Class T, 600 V, 30 A
Inductive Full Load 30A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Options Global Listed
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A