EATON C25DNF225C-GL Definite Purpose Contactor, 25A, 208-240 Vac, 2-Pole, Box Lugs, Non-Reversing
Item: BJ7ZFAModel: C25DNF225C-GL
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Definite Purpose Contactor
Accessories Mounting Plate
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Auxiliary Contacts Quick Connect
Coil Voltage 24V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Options Global Listed
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A