EATON C25DNF225AC-GL Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, Quick, Quick Connect, 48 Vdc | BJ7ZFD
EATON C25DNF225AC-GL Definite Purpose Contactor, 25A, Quick Connect, 48 Vdc, 2-Pole, Box Lugs, Non-Reversing
Item: BJ7ZFDModel: C25DNF225AC-GL
In Stock
Get it by Friday, May 22
Amps Range 15-50A
Auxiliary Contacts Quick Connect
Coil Voltage 550-600V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"