EATON BR1020B100SRNV Main Lug Loadcenter, Feed-Through Lugsain Circuit Breaker, 100 A, B2R, Aluminum, Nema 1 | BJ7RGF
EATON BR1020B100SRNV Main Breaker Loadcenter, 120/240 VAC, 100A, 20P, 10 kA Interrupt, 1-Phase
Item: BJ7RGFModel: BR1020B100SRNV
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Load Center
Amps Rating 100A
Box Size B2R
Bus Material Aluminum
Cover Cover Included
Enclosure Material Metal
For Use With Type Br 1-Inch Breakers
Height 13"
Interrupt Rating 10 Kaic
Length 3 14/25"
Main Circuit Breaker BR
Mounting Semi Flush
Nema Enclosure Rating NEMA 1
No. Of Wires 3
Number Of Circuits 20
Number Of Spaces 10
Phase 1
Special Features Feed-Through Lugs
Type Main Circuit Breaker
Voltage Rating 120/240V
Width 11"
Wire Size #4 AWG to 1/0 AWG