EATON 3BR1224H100 Main Breaker Loadcenter, High Aid, Main Break High Aid, 100 A, C1, Aluminum, Cover Included | BJ6NBQ
EATON 3BR1224H100 Main Breaker Load Centre, 208Y/120/240VAC, 100 24P, 22 kA Interrupt, 3-Phase
Item: BJ6NBQModel: 3BR1224H100
Item Load Center
Amps Rating 100A
Box Size C1
Bus Material Aluminum
Cover Cover Included
Enclosure Material Metal
For Use With Type Br 1-Inch Breakers
Height 21"
Interrupt Rating 22 Kaic
Length 3 22/25"
Main Circuit Breaker BRH
Mounting Combination
Nema Enclosure Rating NEMA 1
No. Of Wires 4
Phase 3
Special Features High Aid
Type Main Break High Aid
Voltage Rating 120/208/240V
Width 14.31"
Wire Size #4 AWG to 1/0 AWG