EATON 3BR1224B100R Main Breaker Loadcenter, No Feed-Thru Lugs, Main Circuit Breaker, 100 A, C1R, Aluminum | BJ6NBJ
EATON 3BR1224B100R Main Circuit Breaker Load Centre, 3-Phase, 208Y/120/240 VAC, 100A, 10 kA Interrupt
Item: BJ6NBJModel: 3BR1224B100R
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 100A
Box Size C1R
Bus Material Aluminum
Cover Cover Included
Enclosure Material Metal
For Use With Type Br 1-Inch Breakers
Height 21"
Interrupt Rating 10 Kaic
Length 5.19"
Main Circuit Breaker BR
Nema Enclosure Rating NEMA 3R
No. Of Wires 4
Number Of Circuits 24
Number Of Spaces 12
Phase 3
Special Features No Feed-Thru Lugs
Type Main Circuit Breaker
Voltage Rating 120/208/240V
Width 14.31"
Wire Size #4 AWG to 1/0 AWG