EATON B29SRE40TX3E008 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Din Rail Mount Adapter, 40 A, 24 V, 1.6-8 A
Item: BJ7PDMModel: B29SRE40TX3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 40A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V