EATON B29SRE30AA3E045 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Din Rail Mount Adapter, 30 A, 110/120 V, 9-45 A
Item: BJ7PBLModel: B29SRE30AA3E045
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"