EATON B29SRE30AA3E032 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Din Rail Mount Adapter, 30 A, 110/120 V, 24-32 A
Item: BJ7PBKModel: B29SRE30AA3E032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Control Characteristics Separate Control
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"