EATON B29SNE40TX3E045 Definite Purpose Starter, 1-Phase, Non-Reversing, 40A, 24 V Coil, 9-45A Overload
Item: BJ7NXTModel: B29SNE40TX3E045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 40A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V