EATON B29SNE40TX3E045 Definite Purpose Starter, 1-Phase, Non-Reversing, 40A, 24 V Coil, 9-45A Overload
Get it by Wednesday, Apr 8
€1,670.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 40A |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Enclosure Type | Open With Metal Mounting Plate |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 13.27" |
| Inductive Full Load | 40A |
| Length | 6.67" |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C396 OLR |
| Overload Range | 9-45A |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Lugs Without Quick Connect Terms |
| Type | Non-reversing W/ C396 |
| Voltage Rating | 24V |
| Warranty | 1 yr. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.77 |
| Ship height (cm) | 33.71 |
| Ship length (cm) | 16.94 |
| Ship width (cm) | 19.41 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- ANVIL 0861180818 4 X 1/2 Imp Forged Steel Threaded Reducer
- E JAMES & CO 3065E1/32NEO7M Rubber Neoprene 1/32 Inch Th 36 x 36 Inch 70a
- SCHLAGE CO100CY70 KP RHO 626 LD Electronics Electronic Lock, Classroom/ Storeroom, Keypad, Cylindrical Mounting, Lever
- GRAINGER P14SX-RP050K-SG7-TB-AM Antimicrobial Corrosion- & Debris-Resistant Friction-Ring Stem Caster, 220 lb
- STEARNS BRAKES 105604100DHF Brake Assembly
- OSG 1400123808 Thread Forming Tap, #12-28 Thread Size, 1/2 Inch Thread Lg, TiCN, H2, Semi-Bottoming
- STEARNS BRAKES 945131600 Lkwspr 5/8 Hi-Collarstl
- UNITED BRASS WORKS 299912 Gate Valve 1-1/4 Inch Fnpt
Explore More
- KEYSHAFT
- MARTINS INDUSTRIES
- NEX FLOW
- MAHR
- FPE
- Wash Fountains
- Shock-Absorbing Lanyards
- Straight Centrifugal Pumps
- Gas Analyzers
- Membrane Air Dryers
- SUNDSTROM SAFETY Auto Welding Lens
- DESTACO 385-L Series Pull Action Latch Clamps
- DESTACO 670, 675, 690, 695 Series Straight Line Action Clamps
- TASCO TRI-GRIP Reusable Earplugs
- QORPAK Sample Vial Dram
- PASS AND SEYMOUR Flexcor Series 3/4 Inch NPT Stainless Steel Strain Relief Cord Grips
- SPEARS VALVES PVC UVR Schedule 40 Beige Fitting Tees, Socket x Socket x Socket
- MORSE CUTTING TOOLS 1332 Series Jobber Length Drills, High Speed Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B29SNE40TX3E045 Definite Purpose Starter, 1-Phase, Non-Reversing, 40A, 24 V Coil, 9-45A Overload
€1,670.34 /unit


