EATON B29SNE40AA3E032 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Metal Mounting Plate, 40 A, 110/120 V, 24-32 A
Item: BJ7NWNModel: B29SNE40AA3E032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Control Characteristics Separate Control
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"