EATON B29SNE30BX3E005 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Metal Mounting Plate, 30 A, 208/240 V, 1-5 A
Item: BJ7NWGModel: B29SNE30BX3E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"