EATON B29SNC15TA3E005 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Metal Mounting Plate, 15 A, 24 V, 1-5 A
Item: BJ7NTDModel: B29SNC15TA3E005
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 15A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 15A
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"