EATON B29SNC15AX3E045 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Metal Mounting Plate, 15 A, 110/120 V, 9-45 A
Item: BJ7NRNModel: B29SNC15AX3E045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"