EATON B29SGE45TA3E045 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Lugs W/O Quick Connect Terms, 45 A, 24 V, 9-45 A
Item: BJ7NQZModel: B29SGE45TA3E045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 45A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 45A
Length 6.67"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V