EATON B29SGE40TA3E008 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Lugs W/O Quick Connect Terms, 40 A, 24 V, 1.6-8 A
Item: BJ7NQHModel: B29SGE40TA3E008
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Voltage Rating 24V