EATON B29SGE30TX3E008 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Lugs W/O Quick Connect Terms, 30 A, 24 V, 1.6-8 A
Item: BJ7NPHModel: B29SGE30TX3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Control Characteristics Separate Control
Enclosure Type Enclosed
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"