EATON B29SGC30TA3E032 Definite Purpose Starter, 30A, 1-Phase, Non-Reversing, 24 V Coil, 1No Pressure Plate
Item: BJ7NNAModel: B29SGC30TA3E032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"