EATON B29SGC30AA3E045 Definite Purpose Starter, Non-Reversing, 30A, 110/120 V Coil, 1No Pressure Plate, 1-Phase
Item: BJ7NMDModel: B29SGC30AA3E045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Type Non-reversing W/ C396
Width 5.63"