EATON B29SGC25TX3E005 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Pressure Plate W/O Quick Connect, 25 A, 24 V, 1-5 A
Item: BJ7NLKModel: B29SGC25TX3E005
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"