EATON B29SGC15TX3E045 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Pressure Plate W/O Quick Connect, 15 A, 24 V, 9-45 A
Item: BJ7NKFModel: B29SGC15TX3E045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"