EATON B29SGC15BX3E032 Definite Purpose Starter, 1-Phase, Non-Reversing, 15A, 208/240 V Coil, 24-32A Overload
Item: BJ7NJMModel: B29SGC15BX3E032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"