EATON B29SGC15AX3E032 Definite Purpose Starter, 1-Phase, Non-Reversing, 15A, 110/120 V Coil, 24-32A Overload
Item: BJ7NJBModel: B29SGC15AX3E032
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Control Characteristics Separate Control
Enclosure Type Enclosed
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"