EATON B29CRE40BA3E008 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7NGH
EATON B29CRE40BA3E008 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Din Rail Mount Adapter, 40 A, 208/240 V, 1.6-8 A
Item: BJ7NGHModel: B29CRE40BA3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"