EATON B29CRE30TX3E005 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7NFX
EATON B29CRE30TX3E005 Definite Purpose Starter, 1-Phase, Non-Reversing, 30A, 24 V Coil, 1-5A Overload
Item: BJ7NFXModel: B29CRE30TX3E005
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"